دستکاه لیزر حکالی و چاپ تامپو و کاربرد آن
SuperUser Account
/ دسته ها: آخرین اخبار

دستکاه لیزر حکالی و چاپ تامپو و کاربرد آن

دستگاه لیزر وکاربرد آن:

حکاکی لیزر : یکی دیگر از روش های درج لوگو بر روی محصولات یا قطعات به خصوص فلزی ، حک لیزر یا چاپ لزر می باشد.

دستگاه لیزر این عمل را با ظرافت بالا و با دقتی بین ۰٫۱ تا ۰٫۰۰۵ میلی متر با درصد خطای بسیار کم حک می کند ، از دیگر مزایای دستگاه حک لیزر سرعت بسیار بالای آن در حک فلزات می باشد که البته سرعت آن قابل تنظیم می باشد . در بعضی از خطوط تولید کارخانجات مواد غذایی برای حک کردن تاریخ یا شماره سریال روی درب قوطی از این دستگاه به دلیل سرعت بالا استفاده می شود .

 

 

از دیگر مزایا استفاده از دستگاه حک لیزر کارکرد آسان آن است بدین صورت که فایل یا طرح یا لوگو مورد نظر به دستگاه تعریف می کنیم و پس ازتنظیمات کوتاهی دستگاه اتوماتیک وار طرحتان را روی موضوع مورد نظر حک می کند دستگاه حک لیزر نیاز به ماده اولیه هم ندارد تنها از طریق جریان برق کار میکنند .ضمینه های کاربردی از دستگاه حک لیزر برای حک فلزات ، مارک زنی بر روی فلزات ، حک بر روی طلا و  جواهر ،  و حکاکی بر روی فلزات و آهن و …

 

 حکاکی بر روی هدایای تبلیغاتی

دستگاه لیزر علاوه بر حک قابلیت برش هم دارد البته برای برش بیشتر از دستگاه Co2  استفاده میشود ولی برای حک از دستگاه Fiber  و Yag  استفاده می شود .

در بعضی موارد خیلی خاص از دستگاه لیزر برای حک برروی قطعات پلاستیکی یا چرم و پارچه استفاده می شود که البته بستگی به نوع جنس پلاستیک چرم وپارچه و قدرت دستگاه دارد .

 

بطور کلی با مرور زمان دستگاه حک لیزر نقش بسزایی در تولیدات و امور چاپی و حک به خود اختصاص داده است . نقش پر رنگ آن در امور تبلیغاتی بالاخص هدایای تبلیغاتی قابل انکار نیست این دستگاه برای حک بر روی فلزات ، حک بر روی قطعات صنعتی ، حک خودکار فلزی ، حک پاور بانک ، حک فلش مموری ،حک پلاک و………… استفاده میشود .

 

چاپ تامپو و کاربرد آن:

چاپ تامپو : با پیشرفت علم و تکنولوژی در صنعت چاپ ، سیستم چاپ کارآمدی ظهورکرد که یک دگردیسی در این حرفه چاپ ایجاد نمود بدین معنا که امکان چاپ بر روی اجناس مختلف پلاستیکی شیشه ای ، فلزی و … را به آسانی فراهم ساخت اما مزیت و ویژگی بارز این سیستم چاپ این است که به راحتی می توان بر روی اشکال هندسی ، سظح صاف ، منحنی ، گرد و حتی جسم کروی چاپ کرد .

 

مراحل چاپ تامپو

طراحی و ساخت کلیشه :

ابتدا باید طرح مورد نظر را به صورت تفکیکی (تک رنگ ) آماده کرد و سپس طرح را طی فرایندی که به آن کلیشه سازی گفته میشود روی ورقه های فولادی (کلیشه) حک یا گود نمود ، این فرایند نیازمند تاریکخانه ، حساس کننده ، سخت کننده و اسید و ……… می باشد . که در روش نوین میتوان با دستگاه لیزر فایبر تمامی این مراحل را تا قبل از اسید دادن و گود کردن طی نمود .

 

ساخت فیکسچر و تنظیم میز چاپ

پس از آماده شدن کلیشه ، بر روی دستگاه تامپو نصب می گردد و قالب رنگ دلخواه بر روی کلیشه قرار میگیرد . در چاپ تامپو با توجه به فیزیک مختلف اجسام و قطعاتی که باید چاپ شود نیاز به قالب یا فیکسچر برای تنظیم و ثابت نگه داشتن قطعه چاپ ضروری می باشد .

 

 

 

 

فرایند چاپ تامپو :

از رایج ترین سیستم دستگاه چاپ تامپو در ایران می توان به دستگاه چاپ تامپو سیستم بسته (کاپ) و یا دستگاه چاپ تامپوسیستم باز  (تیغه) اشاره کرد . 

دستگاه چاپ تامپو سیستم بسته یا (کاپ) :

در این روش رنگ داخل مخزن یا همان کاپ ریخته می شود . و کاپ با آهن ربایی که در لبه ی آن وجود دارد روی کلیشهمحکم قرار میگیرد و بوسیله اهرم ها یا بازوهای پنوماتیکی که داخل دستگاه تامپو وجود دارد بر روی کلیشه جلو وعقب می رود و با هربار جلو آمدن یک لایه رنگ داخل فضای گود کلیشه قرار دارد و سپس با عقب رفتن فضای غیر از گودی کلیشه را تمیز می کند این سیستم از چاپ تامپو برای کارهای تیراژِی که نیاز به باز و بسته کردن زیاد نباشد توصیه میگردد و از دیگر محاسن این سیستم این است که می توان رنگ را به صورت طولانی بدون آنکه داخل کاپ خشک شود نگه داشت

 

دستگاه چاپ تامپو سیستم باز (تیغه) :

در این سیستم از چاپ تامپو به جای کاپ از قالب رنگ یا همان تشتک استفاده می شود و کلیشه بر روی تشتک قرار میگیرد و یک تیغه وظیفه آوردن رنگ به روی کلیشه را به عهده دارد . برای کارهای چاپی متنوع این نوع از سیستم چاپ تامپو استفاده میشود از معایب این نوع سیستم این است که باید پس از هربار استفاده از دستگاه باید رنگ داخل تشتک جمع شود ، زیرا در مجاورت هوا و باز بودن سیستم سریعا خشک میشود

 

چاپ :

بعد اینکه کلیشه بر روی قالب قرار گرفت و تنظیمات لازم برای چاپ انجام شد ، پد سیلیکونی متناسب با طرح و فیزیک جنس یا موضوع چاپی مورد نظر انتخاب میشود و بر روی جک دستگاه چاپ تامپو بسته می شود  با هربار جلو و عقب رفتن کاپ یا تیغه رنگ داخل کلیشه قرار میگیرد و پد سیلیکونی به وسیله جک از بالا بر روی کلیشه به روی جسم انتقال می یابد در این مقاله به چاپ تامپو تک رنگ اشاره کردیم که در مورد سایر رنگ ها نیز همین مسئله باید رعایت شود .

 

کاربرد چاپ تامپو :

  •   چاپ تامپو به دلیل ارزان بودن در ساخت کلیشه  امروز در نیازی از فعالیت های تولیدی و تجاری و کارخانجات استفاده می شود . که در اینجا به دو دسته زیر تقسیم کرده ایم:
  •  
  • چاپ هدایای تبلیغاتی :
  •   چاپ خودکار ، چاپ خط کش ، چاپ مداد ، چاپ لوازم التحریر ، چاپ ساعت ، چاپ جعبه پذیرایی ، چاپ جاکارتی و ………………….
  • چاپ قطعات صنعتی  :
  •  چاپ لوازم الترونیک  ، چاپ کیبورد ، چاپ قطعات پلاستیکی ، چاپ قطعات فلزی ، چاپ ظروف  و ……
  •  
 
مطلب قبلی پاوربانک تبلیغاتی کد FL7027
مطلب بعدی خودکارتبلیغاتی پلاستیکی Kp3009
Print
1441 رتبه بندی این مطلب:
2.5
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید